Úterý, 18 června, 2024

Rada pro muže: Oblečení na pohovor nebo interview

Sdílet

Pokud si na pohovor na pozici vedoucího sdružení vlastníků jednotek v kolárně vezmete oblek nebo na pohovor do banky tričko s palmou, dáte tím najevo, že skutečně nerozumíte tomu, co daná pozice obnáší. Jste prostě mimo.

Oblečení na pohovor

U pohovorů se to sice často nestává, ale už jsem toho také viděl dost. Personalisté se často během několika sekund rozhodnou, zda vás nechtějí přijmout. Pokud je vaše prezentace bezchybná a oblečení tomu odpovídá, může být pro ně obtížnější vás vyřadit ze seznamu.

Tento článek spíše věnuji mužskému publiku, protože ženské publikum je v tomto tématu neskutečně dále. Snad kromě většího výstřihu a nevhodně zvoleného parfému bych jim nevytkl skoro nic. U mužů je to však daleko náročnější. Někdy jsem měl pocit, že svým zevnějškem chtějí působit tak, že jsou tam kvůli vědomostem a praxi, kterou nosí ve své hlavě. Jejich zevnějšek už tak důležitý není.

 

Štábní kultura oblékání

První věc, kterou byste měli udělat při přípravě na pohovor, je nastudovat si společnost kam se hlásíte. Projděte jejich sociální sítě, web, udělejte si průzkum a posbírejte co nejvíce informací. Určitě se vyplatí zjistit, jaká kultura oblékání ve firmě, kam se hlásíte panuje.

Je to o vás

Další důležité téma je vaše rozpoložení. Musíte se v oblečení cítit skutečně pohodlně a komfortně. Měl by z vás vyjadřovat soulad mezi tím, jak jste oblečení a vaším psychickým rozpoložením. Pokud si nejste jistí vaším outfitem, zkuste si ho občas někam vzít, abyste se tak nějak vzájemně propojili. Není nic horšího zjistit, že tohle vás táhne, tohle je vám nepříjemné. Váš neverbální dojem nakonec prozradí vše.

Oblečení ve stylu jednoduše a čistě

Váš oděv je dokonalým způsobem, jak udělat na personalistu, náboráře nebo majitele dobrý dojem. Vyhněte se výstřelkům a okázalosti. Místo toho jej udržujte co nejjednodušší a nejčistší, aby dobře zapadl do profesionálního prostředí. Co však skvělé není, je oblékat si věci, které na taková setkání nejsou přijatelné.

Ať u jdete na pracovní pohovor kamkoliv, tomuto se vyvarujte:

  • Jasné a křiklavé barvy jsou pro pohovor nevhodné.
  • Vaše příliš ležérní oblečení nepřipadá v úvahu ani na pohovoru v létě.
  • Zastaralé módní kousky mají tendenci vás na konkurenčním trhu práce podceňovat.
  • Přehnané doplňky nejsou nikdy dobrým nápadem. Udržujte je jednoduché, minimální a omezené.
  • Rozmarné a neotřelé kravaty snižují vaše šance na přijetí.

Další články

Další články